Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Dunkirk Mucizesi

Dunkirk Mucizesi

Dunkirk Mucizesi

Yazar: Walter Lord

Çevirmen: Didar Arda Şen

Selenge Yayınları

372 Sayfa

ISBN: 9786257459556

Boyut: 14.5 x 21.5

Karton Kapak – 2. Hamur

2022

(görsel: selenge.com.tr, kitapyurdu.com, babil.com, selenge.com.tr)

Kitap Hakkında

Christopher Nolan’ın “Dunkirk” isimli filminde resmedilen İkinci Dünya Savaşı tahliyesinin gerçek hikâyesi…

New York Times’ın en çok satanlar listesinin birinci sırasında yer alan Day of Infamy kitabının yazarının kaleminden…

Mayıs 1940’ta, Hitler’in blitzkrieg saldırısıyla dağılmış Fransız ve İngiliz orduları Dunkirk’e çekilmişti. Ezici Nazi güçleri tarafından kuşatılan sahildeki 338.000 asker, Hitler ile Batı Avrupa arasında duran tek şeydi. Onların yok edilmesi, Londra ve Paris’e giden yolun açılması demekti.

Daha fazla geri çekilemeyen Müttefik askerleri, savunma pozisyonlarını almıştı ve kurtuluşları için dua etmekten başka çareleri yoktu. Başbakan Winston Churchill, tüm askerlerini kurtarmayı umarak 26 Mayıs’ta tahliye emrini vermişti. İngiltere, askerlerini yüzüstü bırakmayacaktı. Yüzlerce balıkçı teknesi, eğlence yatı ve ticari gemi, Kraliyet Donanması’na destek olmak için Kanal’a akın etti ve bir hafta içinde neredeyse ordunun tamamı güvenle İngiltere’ye tahliye edildi.

“Heyecan verici… Walter Lord’un tekniğini herhangi bir akademik tarihçininkinden ayıran şey, Lord’un anlatımının özgünlüğü.” – The New York Times

“Hayatta kalmış yüzlerce kişiyle yapılan röportajların kullanıldığı, “usta bir anlatıcının” kaleminden çıkan Dunkirk Mucizesi, İkinci Dünya Savaşı’nın akıbetinin muallakta olduğu bir haftayı kapsayan çarpıcı bir anlatı.” – Arthur Schlesinger Jr.

“Canlı ve ilgi çekici… Ustalıkla anlatılmış iyi bir hikâye… Dunkirk Mucizesi, tahliye hakkında şimdiye kadarki en eksiksiz ve okunabilir anlatı.” – The Christian Science Monitor

“Muhteşem ve beklenmedik bir kahramanlık… Okunmaya değer.” – Milwaukee Sentinel

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI