Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Su Ve Deniz Mitolojisi - Tanrılar, Yaratıklar, Efsaneler

Su Ve Deniz Mitolojisi - Tanrılar, Yaratıklar, Efsaneler

Su Ve Deniz Mitolojisi - Tanrılar, Yaratıklar, Efsaneler

Yazar: Mustafa Gürbüz Beydiz

Arkeoloji Sanat Yayınları

632 Sayfa

ISBN: 9786053965428

Boyut: 15.0 x 21.0

Karton Kapak

2021

(görsel ve bilgi: arkeolojisanat.com)

Kitap Hakkında

Su hayat mıdır yoksa ölüm mü? Bu soruya büyük bir çoğunluk elbette hayattır, diyecektir. Belki de bir kısmınızın fikri bu kitabı okuduktan sonra değişecektir. Gerçek şu ki su yaşamın temel kaynağıdır, su varsa hayat vardır ama bazı sularda da ölüm kol gezmiştir. Anksiyetik dürtüler her zaman insanların zihinlerini bulandırmış ve hatta bu tür suyla ilişkili korkular psikoloji bilimi içinde limnofobi olarak adlandırılmıştır. İnsanoğlu bundan dolayı çevresinde bulunan suları (göl, akarsu, deniz) kültleştirmiş ve onları mistik anlamda kişileştirmiştir.

Mitlerle gerçeküstü su canavarları yaratılmış, deniz yolculuklarında onlarla karşılaşılmaktan hep çekinilmiştir. Her birinin ölüm getireceği endişesi inanışlara dönüşmüştür. Seyahatler öncesi ve sonrasında belli başlı ritüeller düzenlenmiştir. Onlardan korunmak amacıyla gemilerin pruvalarına oculus çizilmiş, gemibaş figürleri yerleştirilmiştir. Hatta bu sulara ve canavarlarına kurban sunulmazsa kötülüklerinin kişilere musallat olacağı düşüncesine birçok mitosta karşılaşılmıştır.

Okuyacağınız bu eserde Aborjin, Afrika, Çin, Hint, Hitit, Japon, Kızılderili, Mezopotamya, Mısır, Nors, Türk ile Yunan ve Roma mitoslarında anılan su kökenli tanrılar, yaratıklar ve efsaneler alfabetik sırayla sizlere sunulmuştur. Böylece farklı toplumlarda anlatılan su tanrıları, yaratıkları ve mitleri tek kaynakta toplanmış, karşılaştırma yapma ve benzerlikler kurma imkânı sizlere sağlanmıştır. Bunun yanında Ortaçağ portolanlarında görülen çeşitli deniz canavarları da çalışmaya eklenmiş, denizler ile suların ne kadar ürkütücü yerler olduğu anlatılmaya çalışılmıştır.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI