Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Bir Fransız Subayının Günlüğünden Çanakkale Savaşları'nın Perde Arkası - Çanakkale'de Ne Oldu?

Bir Fransız Subayının Günlüğünden Çanakkale Savaşları'nın Perde Arkası - Çanakkale'de Ne Oldu?

Bir Fransız Subayının Günlüğünden Çanakkale Savaşları'nın Perde Arkası - Çanakkale'de Ne Oldu?

Yazar: Charles F. Roux

Yayına Hazırlayan: Burhan Sayılır

Phoenix Yayınevi

352 Sayfa

ISBN: 9789944931274

Boyut: 14.0 x 21.0

2. Hamur

2007

(görsel: siyasalkitap.com, bilgi: akademisyen.com, babil.com, siyasalkitap.com)

Kitap Hakkında

Bu akşam birkaç geminin ateş açması üzerine Anadolu sahilindeki Yenişehir Köyü alevler içinde kaldı. Bu gibi manzaralara artık alışmıştım. 25 Nisan’da Saddülbahir’in, 6 ve 7 Mayıs’ta da Kirte’nin yandığını görmüştüm. Buraya İngiliz bataryaları bütün gün ateş açmıştı. Bu manzaralar daima ilginç bir araştırma konusu oluyordu. Fakat, boş olduğu düşünülen bir köy veya kasabanın yandığını görmekten doğan bu etki nedendir?” – Charles F. Roux

Günlük Charles F. Roux‘un 28 Şubat 1915’te Doğu Sefer Kuvveti’nde görevlendirildiğini öğrenmesiyle başlayıp, Gelibolu Yarımadası‘nın tahliyesine kadar geçen süreçteki olaylar içermektedir. Yazar, günlüğünde hem Fransa‘dan Gelibolu Yarımadası‘na kadarki yolculuğu ile ilgili betimlemeler yapmakta, hem savaşı Fransızlar, İngilizler ve Türkler açısından değerlendirmekte hem de geçmişe giderek antik dönemdeki olaylara atıflarda bulunmaktadır. Ayrıca savaş alanı içinde kalan bölgedeki sosyal hayata dair de bilgiler vermektedir.

Son dönemlerde Çanakkale Savaşları ile ilgili yoğun bir bilgi karmaşası yaşanmaktadır. Öyle ki, Çanakkale Savaşları‘nın neden yapıldığını, Türklerin ne gibi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu anlamaya ve gelecek için bundan ders çıkarmaya çalışan Türk halkının önü kalın bir sis perdesi ile kaplanmak üzeredir. Eğer bu sis perdesi yırtılıp, Çanakkale Savaşları‘nın anlam ve önemi hakkıyla genç nesiller tarafından öğrenilirse, genç nesiller tam bağımsızlığın ne demek olduğunu, özgür ve hür bir ortamda yaşamanın ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaktır.

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI