Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Yıl 1915 - I. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Muharebeleri - Çanakkale Boğazı’nın Suları Isınıyor!

Yıl 1915 - I. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Muharebeleri - Çanakkale Boğazı’nın Suları Isınıyor!

Yıl 1915 - I. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Muharebeleri - Çanakkale Boğazı’nın Suları Isınıyor!

Yazar: Mustafa Kemal Tutkun

Apra Yayıncılık

272 Sayfa

ISBN: 9786056985621

Boyut: 16.0 x 24.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2020

(görsel: istanbulkitapcisi.com, bilgi: istanbulkitapcisi.com, ravzakitap.com, aperatifkitap.com)

Kitap Hakkında

Asıl sebebi Osmanlı Devleti’nin kalan topraklarının silah zoruyla paylaşımı olan 1. Dünya Savaşı’nda dört yıl süren silahlı mücadelenin en yoğun şekilde yaşandığı yer Çanakkale Cephesi olmuştur.

Diğer taraftan üç asra yakın bir süredir devamlı toprak ve itibar kaybeden Osmanlı Devleti’nin son onurlu mücadelesi de yine bu cephede verilmiştir.

Ayrıca sürekli olarak aşağılanan ve küçümsenen bir milletin yeniden şahlanışına ev sahipliği yaptığı yerdir bu cephe… Bu şahlanış ilerleyen yıllarda Anadolu’da verilecek bağımsızlık mücadelesinin de fitilini ateşlemiştir.

“Hasta adam” diye niteledikleri Osmanlı Devleti’ni ve Türk askerini hafife alan sömürgeci devletler zannettiler ki Türk askeri düşman savaş gemilerini görünce her şeyini terk edip kaçacak. Ama hiç de öyle olmadı. Mehmetçik yenilmez denilen armadanın önünde dimdik durdu ve onlara “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” diyerek haykırdı.

Bu kitap dünyanın en güçlü donanmasının Mehmetçik tarafından Çanakkale Boğazı’nda nasıl boğulduğunu anlatmaktadır.

Ancak ilerleyen dönemde Çanakkale Boğazı bu defa karadan zorlanacaktır. Mehmetçik aynı kararlılığını ve duruşunu kara muharebelerinde de gösterecek ve İstanbul’un işgaline fırsat vermeyecektir.

Tüm bu gelişmeler ve sonuçlarıyla birlikte alınması gerekli dersler hazırladığımız 2. 3. ve 4. kitaplarda okuyucularla paylaşılacaktır.

Mustafa Kemal Tutkun

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI