Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Uçak Gemisi - Büyük Taarruz'un Meçhul Denizcileri

Uçak Gemisi - Büyük Taarruz'un Meçhul Denizcileri

Uçak Gemisi - Büyük Taarruz'un Meçhul Denizcileri

Yazarlar: Mehmet Perinçek, Alper Pala

Çizer: Yıldırım Örer

Kırmızı Kedi Yayınevi

160 Sayfa

ISBN: 9786059799850

Boyut: 19.0 x 26.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2016

(görsel: mehmetperincek.com, bilgi: kabalci.com.tr, kirmizikedi.com)

Kitap Hakkında

“Uçak Gemisi, Mütareke döneminin ve İstiklal Savaşı’nın resimli öykü ve senaryo biçiminde nakledilişidir. Her yaştan insana hitap ediyor ve okunması yararlı olacaktır. İstiklal Savaşı, bizim için çok önemli. Çünkü Birinci Cihan Harbi’nden sonra gelen umumi çöküntü ve galip devletleri bile saran moral bozukluğu havasında ne olursa olsun bir memleketin, bir milletin devletlerinin bekasını sağlamak için giriştikleri savaştır. Dolayısıyla da bizim için Birinci Cihan Savaşı, 1923 Temmuzu’nda Lozan Barışı’yla bitmiştir.

İstiklal Savaşı sırasında Türkiye Meclis hükümetinin tek bir müttefiki vardı: Sovyet Rusya. İhtiyacımız olan cephane, silah ve mühimmat buradan geldi. Tabii her şeyin oradan temini mümkün değildi. Bu nedenle gayet zor mekanizmalar, destekler ve vergilerle dışarıdan da uçak almak zorunda kalmıştık. Bu dönemde denizcilik de çok önem kazandı birdenbire. Çünkü devraldığımız donanma yaralı bir haldeydi. Zaten donanma, Birinci Cihan Harbi’ne de çok zor şartlarda girmişti. Uçak Gemisi’nde bu bahriyenin, Türk deniz kuvvetlerinin İstiklâl Savaşı sırasındaki macerasını görüyoruz.

Bu ilginç bir donanmadır. Takadan kruvazöre kadar hepsi aynı zorluklarla boğuşmuş ve hepsi aynı derecede rol oynamıştır. Ayrıca hepsinin arkasında büyük bir fedakarlık ve savaşçılık yatmaktadır. Bunun öyküsünü Uçak Gemisi’nde okumak sürükleyici olacaktır. Benim de beğendiğim epizodlarla tarihin az bilinen yanları öğrenilebilecektir.”

– Prof. Dr. İlber Ortaylı

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI