Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Tarihte Girit Ve Osmanlılar Dönemi

Tarihte Girit Ve Osmanlılar Dönemi

Tarihte Girit Ve Osmanlılar Dönemi

Yazar: Niyazi Ahmet Banoğlu

Kastaş Yayınları – Tarihsel Araştırmalar Dizisi

132 Sayfa

ISBN: 9789757639435

Boyut: 10.0 x 19.0

2. Hamur

2000

(görsel: kastasyayinevi.com, bilgi: kastasyayinevi.com, pegem.net, idefix.com)

Kitap Hakkında

1913 yılında Batum’da doğan Niyazi Ahmet Banoğlu, öğrenimini Kastamonu ve Trabzon liselerinde sürdürdükten sonra genç yaşta İstanbul’a gelmiştir. ‘Fuat Köprülü Türkiyat Enstitüsü’nde üç yıl araştırıcı olarak çalışmış, bir taraftan da gazeteciliğe başlamıştır.

Çeşitli gazetelerde çalışmış, Vakit gazetesinde 15 yıl yazı işleri müdürlüğü yapmıştır.

Yüze yakın kitap yayınlayan Banoğlu, ‘Gençlik Yayınevi’ni kurmuş, Atatürk’e ait 27 eser vermiş, ‘Tarih Dünyası’, ‘Tarih Coğrafya Dünyası’ dergilerini yayınlamıştır. Halen Basın Müzesi’nde uzman olarak tarih araştırmalarını sürdürmektedir.

Elinizdeki bu kitap, 1976 yılında Girit ile ilgili Tercüman gazetesinde yayınladığı bir seri yazıyı içermektedir. Bunda Girit Adası’nın eski çağlardan günümüze kadar tarihi ve özellikle de Türkler tarafından fethi, sonraki olaylar, kanlı mücadeleler belgesel olarak anlatılmaktadır.

Tarihin tekerrürden ibaret olduğu, günümüzde (Haziran 1991) bir kez daha görmekteyiz.

Girit bağımsızlık komitesi’nin dünyaya saldığı bildirilerinde, ‘Yunanlılarla aynı dine sahip olmaktan başka ortak bir yanları olmadığı ve Yunan yönetiminin ada halkına yaptığı baskılara daha fazla tahammül edemeyeceklerini bildiren ‘Kahrolsun Yunanlı İşgalciler’ diyen Giritliler gibi, yarından da yakın bir günde, Kıbrıslı Rumlar da Yunanlılarla  aynı dine mensup olmaktan başka ortak bir yönleri  olmadığını anlayacak ve ‘tarih tekerrür edecektir.’

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI