Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Osmanlı Arşiv Vesikaları Ve Fotoğraflarla Mersin Limanı Tarihi

Osmanlı Arşiv Vesikaları Ve Fotoğraflarla Mersin Limanı Tarihi

Osmanlı Arşiv Vesikaları Ve Fotoğraflarla Mersin Limanı Tarihi

Yazarlar: Mehmet Mazak, Aylin Doğan

Yeditepe Yayınları

296 Sayfa

ISBN: 9786055200534

Boyut: 13.5 x 21.0

Amerikan Cilt – 2. Hamur

2014

(görsel: dr.com.tr, bilgi: yeditepeyayinevi.com, odakitap.com)

Kitap Hakkında

Kentlerin ortaya çıkıp gelişmeleri, birden fazla faktörün bir araya gelmesine dayanmakla birlikte, bu faktörlerin biri veya bir kaçı etki derecesi itibariyle diğer faktörlerin önüne geçebilmektedir. 19.yüzyıl Osmanlı liman kentlerinden biri olarak ortaya çıkan Mersin’in kuruluş ve gelişiminde asli faktörler olarak, coğrafi konumunun ve bu konumun sağladığı avantajla burada gelişen deniz ticareti ve 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun da yükselen kapitalizmin etki alanına girmiş olması etkilidir.

O dönemlerdeki içsel ve dışsal diğer gelişmelerin de etkisiyle birlikte Mersin, 19. yüzyılın ilk yarısında, ahşaptan bir iskeleye sahip bir mahal konumunda iken hızlı bir gelişim sürecine girerek, 19. yüzyıl sonlarında imparatorluğun Doğu Akdeniz’deki en önemli liman kentlerinden biri haline gelmiştir.

Bu eserde, Osmanlı İmparatorluğu’nun değişim ve dönüşüm sürecine giren diğer şehirlerinin yanı sıra, aynı dönemlerde yepyeni bir şehir olarak ortaya çıkan Mersin’in Osmanlı belgeleri ışığında öyküsünü okuyacaksınız.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI