Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Milli Mücadele'de Boğaziçi - İpsiz Recep Ve Denizlerimizdeki Adsız Leventlerin Destanı

Milli Mücadele'de Boğaziçi - İpsiz Recep Ve Denizlerimizdeki Adsız Leventlerin Destanı

Milli Mücadele'de Boğaziçi - İpsiz Recep Ve Denizlerimizdeki Adsız Leventlerin Destanı

Yazar: İbrahim Balcı

İgüs Yayınevi

208 Sayfa

ISBN: 9789759200138

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak -2.Hamur

2008

(görsel: karalahana.com, bilgi: kitapvekitap.com)

Kitap Hakkında

Milli Mücadelede Boğaziçi Araştırmacı yazar sn. İbrahim Balcı’nın uzun araştırmaları sonucunda ortaya koyduğu belgesel bir eser olan Milli Mücadele’de Boğaziçi adlı Cumhuriyetimizin oluşum yıllarında, denizlerimizdeki Türk leventlerinin bilinmeyen ya da unutulup gitmiş amansız mücadelelerinin destanıdır.

Tarihin tozlu sayfalarında kalmış bir bağımsızlık mücadelesinin çarpıcı hikayesi…

Araştırmacı yazar İbrahim Balcı, Kuvvayı Milliye’nin karanlıkta kalmış yüzünü gözler önüne seriyor. İstanbul’da, Boğaziçi’ndeki destan kahramanlarını gün ışığına çıkarıyor.

Kitapta günümüzün köklü aileleri, işadamları ve akademisyenlerinin dedelerinin hikayelerini anlatıyor. Boğaziçi’nde canlarını dişlerine takarak bağımsızlık mücadelesi veren kahramanlar arasında bugün kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok ünlü ismin akrabası da var. Armatör, turizmci Kahraman Sadıkoğlu’nun ailesine mensup isimler, CHP Milletvekili Ahmet Gülyüz Ketenci’nin dedeleri, Tavilzadeler (bugünün Mudosu), Prof. Dr. İsmet Giritli’nin babası Tahir Kaptan ve onun kardeşi Ali kaptan, işadamları Birol, Ziya, İhsan, Nevzat, Metin, Şadan Kalkavan’ın akrabaları ve şimdilerde TRT’de “İpsiz Recep-Emice” adıyla hikâyesi halka açılan, Doç. Dr. Emin Gürses’in amcası Milis Yüzbaşı İpsiz Recep de yer alıyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI