Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Kıbrıs Sarmalı - Nasıl Bir Çözüm?

Kıbrıs Sarmalı - Nasıl Bir Çözüm?

Kıbrıs Sarmalı - Nasıl Bir Çözüm?

Yazar: Hüner Tuncer

Kaynak Yayınları

264 Sayfa

ISBN: 9789753436441

Boyut: 14.0 x 20.0

Karton Kapak – 3. Hamur

2012

(görsel: kaynakyayinlari.com, bilgi: kaynakyayinlari.com, dr.com.tr)

Kitap Hakkında

300 yıllık Osmanlı toprağı Kıbrıs, 1878’de İngilizlere terk edilirken Ada’daki Türk nüfusun geleceği, hiçbir güvenceye bağlanmamıştı… Kıbrıs Türk toplumu, o tarihten beri kâh tek başına kâh Rum komşuları ile birlikte, kâh Rum komşularına karşı kâh da İngiltere ve AB’ye karşı “kendi kaderini özgürce belirleme hakkı” mücadelesi veriyor. Özellikle 1950’lerden beri “Kıbrıs sorunu”, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerindeki değişmez gündem maddelerinden biri oldu. Soruna müdahil olan Batılı devletler, sorunu çözmek yerine sarmala dönüştürdüler.

Macmillan Planı, Acheson Planı, de Cuéllar Planı, Annan Planı… Zürih Antlaşması, Londra Antlaşması, Dört Nokta Anlaşması, On Nokta Anlaşması, Ortaklık Konseyi Anlaşması… Cenevre Protokolü, İşlevsel ve Yapısal İşbirliği Protokolü… Taraflar arasında sayısız görüşme ve Zirve Toplantıları… “Kıbrıs Sorunu”nda “çözümsüzlük” sürüyor.

Deneyimli diplomat ve uluslararası ilişkiler uzmanı Doç. Dr. Hüner Tuncer, 1950’den günümüze Kıbrıs Sarmalı’nın tarihini ve bu tarihin ortaya çıkardığı dersleri anlatıyor bu kitapta…

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI