Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Kader Gemileri - Yavuz ve Midilli

Kader Gemileri - Yavuz ve Midilli

Kader Gemileri - Yavuz ve Midilli

Yazarlar: Th. Kraus, Karl Dönitz

Çevirmen: A. Göke Bozkurt

Parola Yayınları

224 Sayfa

ISBN: 978-605-9121-91-0

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2016

(görsel: dr.com.tr, bilgi: kabalci.com.tr, parolayayinlari.com)

Kitap Hakkında

Adına en çok efsane anlatılan “Şanlı Yavuz” gemisi ve “Midilli”

Birinci Dünya Savaşı başladığı sırada İngiltere’nin bahriye nazırı olan Winston Churchill, 1923’te kaleme aldığı harp hatıralarında “Tarihte hiçbir geminin pusulası Goben’dekinden daha büyük bir kıyıma, sefalete ve yıkıma doğru rota göstermemiştir.” şeklinde not düşüyordu.

Gerçekten de, Almanya’nın İngiliz deniz hakimiyetine meydan okuma politikasındaki esas aktörlerden biri olarak inşa edilen Goben muharebe kruvazörü ile hafif sıklet yoldaşı Breslau 1914’teki destansı bir kovalamacanın ardından Osmanlı payitahtına ulaşmışlar ve Alman diplomasisinin yirminci yüzyıldaki en büyük zaferi olarak tanımlanan bir hamle ile Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın müttefiki olarak “Birinci Dünya Savaşı’na” girişinde kilit rol oynamıştır.

Osmanlı donanmasına Yavuz Sultan Selim adıyla katılan Goben ile Midilli ismini alan Breslau kelimenin tam anlamıyla kader gemileriydiler. İşte elinizde tuttuğunuz bu kitapta, bu iki kader gemisinin öyküsünü bizzat güvertelerinde çarpışmış, destansı maceralarında rol oynamış iki subayın gözünden okuyacak; Akdeniz’in sıcak güneşi ve Karadeniz’in kar fırtınaları arasında vuku bulan o heyecanlı ve ölümcül savaşları adeta tekrar yaşayacak, Osmanlı İmparatorluğu’nun son büyük meydan okumasına deniz cephesinden bakmak fırsatını bulacaksınız. Dünya Deniz Tarihinin ölümsüzleştireceği Yavuz adı nesilden nesile aktarılarak ve hiçbir zaman unutulmayacaktır. Şanlı geminin ruhu şimdi nerelerde dolaşıyor bilinmez ki…

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI