Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

İstanbul'un Fethi'nden Günümüze Tersanelerimiz Ve Denizcilik Kuruluşlarımız

İstanbul'un Fethi'nden Günümüze Tersanelerimiz Ve Denizcilik Kuruluşlarımız

İstanbul'un Fethi'nden Günümüze Tersanelerimiz Ve Denizcilik Kuruluşlarımız

Yazar: Reşat Baykal

İTÜ Vakfı Yayınları

518 Sayfa

ISBN: 978-605-4778-28-7

Boyut: 16.5 x 23.5

2017

(görsel ve bilgi: ituyayinlari.com.tr)

Kitap Hakkında

Tersanelerimiz konusunda yazılmış kapsamlı bir kitap yoktur. Bu eksikliği gidermek amacıyla; tersanelerimiz ve denizcilik kuruluşlarımızın tarihi, teknolojisi ve geleneğini geleceğe aktarmak için bu kitap yazılmıştır. Yarım asırlık mesleki birikimimle, iki senedir üzerinde gece gündüz çok yoğun çalışmalarımın her aşamasında; sürekli katkıda bulunan, yorumlarını paylaşan, önerilerini bildiren meslektaşlarımın, dostlarımın, arkadaşlarımın ve eski öğrencilerimin destekleriyle kitap daha kapsamlı oldu. Böylece değişik kaynakları titizlikle inceleyip, konuya ilgi duyan kişilerin özel arşivlerinden de yararlanarak elde ettiğim bilgi ve belgeleri günümüz gençlerine ve gelecek kuşaklara aktaran bu eser tamamlandı.

Kitabın ilk üç bölümünde İstanbul’un fethi ile başlayan tersaneciliğimiz, Tersane-i Amire, Osmanlı Tersaneleri ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’ndeki denizcilik kuruluşlarımız belgelere dayalı olarak anlatılmıştır.

Dördüncü bölümde Haliç Bölgesi’nde başlayan tersanecilik serüveni ve onu takip eden bölümlerde sırasıyla Cumhuriyet Dönemi’nde denizyolu taşımacılığımız, Denizcilik Bankası’nın tersaneleri, askeri ve özel sektör tersaneleri incelenmiştir.

Bu kitap sponsorların desteği ile bastırılmış olup, tüm satış gelirleri İTÜ Vakfı’nın Vakıflar Bankası (Osmanbey Şb.) IBAN No: TR87 0001 5001 5800 1181 9642 31 numaralı hesabında toplanarak, Üniversitemiz öğrencilerine burs olarak verilecektir.

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI