Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Haliç'te Seyrüsefer - Haliç Vapurları Şirketi

Haliç'te Seyrüsefer - Haliç Vapurları Şirketi

Haliç'te Seyrüsefer - Haliç Vapurları Şirketi

Yazar: Ali Akyıldız

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

172 Sayfa

ISBN: 9789944881166

Boyut: 24.5 x 32.5

2007

(görsel ve bilgi: iskulturyayinlari.com.tr)

Kitap Hakkında

Bundan tam 150 yıl önce, 1857 yılının ilk aylarında Tophane Müşiri Rodoslu Ahmed Fethi Paşa, birkaç küçük vapurla Haliç iskeleleri arasında yolcu taşımacılığına başladı. Böylece, İstanbul’un yakın geçmişinin önemli renklerinden Haliç vapurları, Altınboynuz sularında seyrüsefere çıktılar.

Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın Haliç Vapurları Şirketi’nin tarihini kuruluşundan 1941’de feshedilip bütün mal varlığının Devlet Denizyolları Umum Müdürlüğü’ne devredilmesine kadar uzanan süreçte takip ettiği bu eser, İstanbul’un şehiriçi ulaşım ve denizcilik tarihinin az bilinen bir sayfasına ışık tuttuğu gibi, kentin en eski bölgelerinden birinin sosyal manzarasındaki dönüşümleri de yansıtıyor.

Haliç Vapurları Şirketi serüveninin Kâğıthane eğlencelerinden Haliç’teki kayık yarışlarına, nüfus profilinin ve yaşam biçiminin değişmesinden denizin dolmasına, örgütlenen yolcuların şikâyet dilekçelerine kadar uzanan kâh sancılı kâh hüzünlü kâh mizahî hikâyesine bugün hemen hiçbiri var olmayan vapurların, insanların, sandalların, yitmiş bir zamanın fotoğrafları, resimleri, karikatürleri eşlik ediyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI