Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Fethinden Mübadeleye Sakız Türkleri

Fethinden Mübadeleye Sakız Türkleri

Fethinden Mübadeleye Sakız Türkleri

Yazar: Murat Tezcan

Akis Kitap

448 Sayfa

ISBN: 9786054461110

Boyut: 14.0 x  20.0

1. Hamur

2011

(görsel: dr.com.tr, bilgi: dr.com.tr, arkadas.com.tr)

Kitap Hakkında

“Sakız Adası ve mübadele kelimeleri, bazılarımız için bir şey ifade etmeyebilir. Ancak, elinizde tuttuğunuz bu kitap; atalarının mezarlarını, yüzyıllardır yaşadıkları evlerini, sokaklarını, dükkânlarını, sakız ağaçlarını ve Sakız’ın rıhtımından Çeşme’ye bakışlarını yaklaşık 100 yıl önce acıyla geride bırakan Sakızlı Türk ailelerinin hikâyesidir.

Günümüzde, Türkiye’nin dört bir yanına dağılan Sakızlı Türklerinin hikâyeleri; aile arşivleri, nüfus kayıtları, mezarlık kayıtları, mezar taşları, bilimsel yayınlar, arşiv taramaları ve Sakız adasına yapılan çokça ziyaretler sonucunda, bir bilim adamı titizliğinde hazırlanmıştır. Günümüzde hiçbir Türk’ün yaşamadığı Sakız’ın Osmanlı tarihindeki yeri ve önemi ile kaybolan Türklüğü, Tıp Doktoru Sayın Murat Tezcan tarafından bu değerli çalışmayla ölümsüzleşmiştir. Kitabı bitirdiğinizde, Sakız ismi hafızanızda sadece adaya adını veren ağacın adından ziyade, atalara duyulan bir saygı olarak yer bulacaktır”.
Neval Konuk –  Sanat Tarihçisi

Kendi uzmanlığında değerli bir doktor olan Murat Tezcan, tarihi literatüre mükemmel bir eser sunuyor. Yazarın atalarının doğduğu yer konusunda, sevgi ve dikkat ile, bilimsel yöntemler kullanarak yaptığı bu çalışmanın temelini oluşturan Osmanlı arşivleri sayesinde, Sakız Adası’nın karanlıkta kalmış yakın tarihini aydınlığa çıkacaktır. Yazar, diğer Sakız adalılar gibi kibarlık, dikkatlilik, göreve sadakat ve çalışkanlık gibi özelliklere sahip olduğunu bu eserle göstermektedir.
Maria Xyda – Mimar, Yazar

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI