Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Ege'nin Unutulan Türkleri

Ege'nin Unutulan Türkleri

Ege'nin Unutulan Türkleri

Yazar: Bahadır Selim Dilek

Eğitim Yayınevi – Bilimsel Eserler Dizisi

369 Sayfa

Boyut: 14.0 x 21.0

Karton Kapak

2020

(görsel ve bilgi: egitimyayinevi.com)

Kitap Hakkında

Küresel sermaye baronlarının çıkarlarının olduğu bölgelerde etnik ve dini azınlıklar ön planda tutuluyor. Ancak küresel sermayenin olmadığı bölgelerdeki azınlıklar istikrarsızlık unsuru olarak yok sayılıyor ya da unutuluyor. Tıpkı Rodos ve İstanköy’deki, sayıları 6 bini geçen Türk azınlık gibi.

Lozan Antlaşması’nın sağladığı haklardan yararlanamayan Onikiada Türkleri, önce 1912’den 1943 yılına kadar İtalya’nın, 1947 yılından sonra da Yunanistan’ın baskıları sonucu bugün tamamen yok olma noktasına gelmiş bulunmaktadır.

Ege’nin Unutulan Türkleri (Genişletilmiş İkinci Baskısı) kitabında da Onikiada Türkleri’nin yaşadığı trajedi; Cumhuriyet’in ilk yıllarından 1960’lı yılların sonuna kadar olan döneme ilişkin resmi yazışmalara dayanılarak ve güncel kimi gelişmeler dikkate alınarak dile getirilmiştir.

Belgeler, Onikiada Türkleri’nin nasıl baskı altında tutulduğunu, tarihi mirasın nasıl yok edildiğini. vakıflar üzerinde oynanmakta olan oyunları gözler önüne sermektedir. Kitaptaki belgelerin çoğu ilk kez tıpkı basımlarıyla birlikte Türk okurunun bilgisine sunulmaktadır.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI