Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Dış Politika ve Kıbrıs Dosyası

Dış Politika ve Kıbrıs Dosyası

Dış Politika ve Kıbrıs Dosyası

Yazar: Bülent Ecevit

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

469 Sayfa

ISBN: 9786053602293

Boyut: 15.5 x 23.0

Karton Kapak – 3. Hamur

2011

(görsel: iskultur.com.tr, bilgi: iskultur.com.tr, kaynakyayinlari.com)

Kitap Hakkında

Dış Politika ve Kıbrıs Dosyası;

“Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Kıbrıs’ta indirme ve çıkarma hareketine başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük bir hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki, kuvvetlerimize ateş açılmaz, kanlı bir çatışmaya yol açılmaz.

Biz aslında savaş için değil, barış için ve yalnız Türklere değil Rumlara da barış getirmek için Ada’ya gidiyoruz. Bu karara ancak bütün politik, diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak vardık. Bütün dost memleketlere, bu arada son zamanlarda yakın istişarede bulunduğumuz dost ve müttefiklerimiz Amerika ve İngiltere’ye meselenin müdahalesiz halledilmesi, diplomatik yollardan halledilebilmesi için, gösterdikleri iyi niyetli çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Eğer bu çabalar sonuç vermediyse elbette sorumlusu bu iyi niyetli gayretleri gösteren devletler değildir. Tekrar bu hareketin insanlığa, milletimize ve bütün Kıbrıslılara hayırlı olmasını dilerim. Allahın milletimizi ve bütün insanlığı felaketlerden korumasını dilerim.”

Cumhuriyet tarihi boyunca Türk askerini, yalnızca Türkiye’nin inisiyatifi ve kararıyla ilk kez ülke sınırları dışına taşıyan harekâtın ardından Bülent Ecevit böyle konuşmuştu. Kıbrıs Barış Harekâtı, siyasette geçirdiği yaklaşık elli yıllık dönemde Ecevit’in dış politika konusundaki en büyük başarısı olarak anılacak ve kendisine “Kıbrıs Fatihi” unvanını kazandıracaktı.

Elinizdeki kitap, Ecevit’in uzun siyaset hayatı boyunca dış politika konusunda yazdıklarından ve söylediklerinden oluşuyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI