Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Çanakkale'de Deniz Harbi - Türk Sularında Deniz Hareketleri, Boğazlar Etrafında Mücadele

Çanakkale'de Deniz Harbi - Türk Sularında Deniz Hareketleri, Boğazlar Etrafında Mücadele

Çanakkale'de Deniz Harbi - Türk Sularında Deniz Hareketleri, Boğazlar Etrafında Mücadele

Yazar: Hermann Lorey

Çevirmen: Mehmet Mert Çam

İlgi Kültür Sanat Yayıncılık

312 Sayfa

ISBN: 9786052022245

Boyut: 14.0 x 23.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2018

(görsel ve bilgi: ilgikultur.com)

Kitap Hakkında

Çanakkale Muharebeleri, tarihteki ilk topyekûn harp olan Birinci Dünya Savaşı’nın kaderine tesir etmiş, harbin Churchill’in deyimiyle 3 yıl daha uzamasına ve Çarlık Rusya’nın iç savaşa sürüklenip harbin dışında kalmasına yol açmıştır. Çanakkale Zaferi o tarihe kadar harp sahnelerinin gördüğü en büyük amfibik harekât olması dışında Osmanlı İmparatorluğu’na nefes aldırmış ve harbin Üçlü İttifak’ın lehine sonuçlanabileceği ümidini doğurmuştur.

Çanakkale Muharebeleri içindeki deniz harekâtı ise plan ve uygulanış bakımından harp tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Hamidiye Zırhlısı’nın komuta kademesinde bulunan Binbaşı Hermann Lorey’in, İngiliz kaynakları ile zenginleştirdiği bu eseri Çanakkale’deki Türk-Alman başarısını ortaya koymakta ve Türkiye’de yazılması arzu edilen Çanakkale Muharebeleri Monografisi için katkı sağlamaktadır.

Avrupa’da hiçbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu’yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar Türk olmasalardı, yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Hâlbuki Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar. – General Townshend

 

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI