Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Barbaros Hayreddin Paşa - Akdeniz'in Reisi

Barbaros Hayreddin Paşa - Akdeniz'in Reisi

Barbaros Hayreddin Paşa - Akdeniz'in Reisi

Yazar: Abdullah Yıldız

Pınar Yayınları

112 Sayfa

ISBN: 9789753525985

Boyut: 12.5 x 19.5

Karton Kapak – 2. Hamur

2021

(görsel: @PinarYayinlari (Twitter), bilgi: pegem.net, .kirmizikedi.com, imge.com.tr)

Kitap Hakkında

Küçük bir gemi reisliğinden başlayıp günün birinde kaptan-ı derya olan Barbaros Hayreddin Paşa’nın adı sadece Osmanlı Devleti bakımından değil dünya denizcilik tarihi açısından da son derece önemlidir. Akdeniz tarihine damga vuran Barbaros Hayreddin aynı zamanda amiral, deniz kahramanı, korsan, savaşçı ve sistem kurucudur. Avrupalıların Barbarossa diye adlandırdığı, Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın kaptan-ı derya unvanını verdiği bu ünlü denizci, askerî dehası ve sağlam karakteri sayesinde düşmanlarına göz açtırmamış, kim olursa olsun zulme uğrayan herkesin ve her kavmin koruyucusu olmuştur.

Abdullah Yıldız, “Barbaros Hayreddin Paşa Akdeniz’in Reisi” adlı eserinde denizcilik tarihinin bu en önemli simasının hayatını, korsan gemilerine ve Haçlı donanmalarına karşı verdiği destansı mücadeleyi, idare ve siyaset sahasında gösterdiği başarıyı, Endülüs Müslümanlarının önemli bir kısmını Kuzey Afrika’ya taşımasını ve tüm bunların temelinde yatan erdemli kişiliğini çarpıcı detaylarıyla anlatıyor.

Barbaros’un dikkate değer yaşamını anlatan “Barbaros Hayreddin Paşa Akdeniz’in Reisi” tarihin akışını değiştiren büyük denizcinin canlı bir portresini sunuyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI