Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Martin Eden

Martin Eden

Martin Eden

Yazar: Jack London

Çevirmen: Erhun Yücesoy

Can Yayınları

496 Sayfa

ISBN: 978-975-07-2174-8

Boyut: 13.5 x 19.5

Karton Kapak – 2. Hamur

2014

(görsel: canyayinlari.com, bilgi: canyayinlari.com, dr.com.tr, eren.com.tr)

Kitap Hakkında

Jack London’ın, kendi hayatından izler taşıyan romanı Martin Eden, denizci bir gencin kişiliğinden ödün vermeden sınıf atlama çabalarını anlatıyor. Zengin bir ailenin kızına âşık olan Martin Eden, ona erişebilmek uğruna kendini ilme ve ünlü bir yazar olma hayaline adıyor; bu hayal uğruna takıntılı denilebilecek bir şekilde varını yoğunu ortaya koyuyor.

Edebiyat tarihinin kuşkusuz en özgün karakterlerinden biri olan Martin Eden, azmi ve zekâsıyla yalnızca işçi sınıfını değil, girmeye çalıştığı burjuva dünyasını da aşıyor. Böylece maskelerin ardında yatanı görüyor, toplumun gerçek yüzünü idrak ediyor. Neticede her iki sınıfa da ait olamamanın yorgunluğu, yazarlık serüveninde çektiği fiziksel ve ruhsal zorluklara eklenince Martin, derin bir yalnızlığa sürükleniyor. Başarı sürecinin haşinliğinin sonunda başarının tatminsizliğiyle karşı karşıya kalıyor.

Jack London’ın başyapıtı olan bu trajik roman, okurlarını tıpkı Martin’in hayatı gibi dalgalı bir yolculuğa çıkarıyor.

Yorumlar

  • Yazan: Avukat Sema Yerlikaya

    Klasikler arasindaki bu eseri,tercuman Erhun Yucesoy'un cevirisindeki titizlik ve basari sebebiyle okuyacak ,kitap sevenler.. Cevirmenin katki ve onemi buyuktur.Erhun Yucesoy'u kutlamak gerektir

Yorum Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI