Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Kanunsuz Okyanus - Son Yabani Hududa Yapılan Yolculuklar

Kanunsuz Okyanus - Son Yabani Hududa Yapılan Yolculuklar

Kanunsuz Okyanus - Son Yabani Hududa Yapılan Yolculuklar

Yazar: Ian Urbina

Çevirmen: Gözde Acar

Panama Yayıncılık

512 Sayfa

ISBN: 9786057739346

Boyut:  13.5 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2020

(görsel: idefix.com, bilgi: istanbulkitapcisi.com, limonkitabevi.com, idefix.com)

Kitap Hakkında

Dünyanın en tehlikeli bölgelerine, kanunsuzluğun ve şiddetin kol gezdiği açık denizlere sürükleyici bir yolculuk.

Gezegende başka hiçbir yer, okyanus kadar kanunsuz değildir. Düzen sağlanamayacak kadar büyük olması ve uluslararası yetki alanına girmemesi nedeniyle bu tehlikeli engin sular insan davranışlarındaki aşırılığa ve ölçüsüzlüğe ev sahipliği yapar.

Kaçakçılar, korsanlar, tüccarlar, gemi enkazı hırsızları, hacizciler, yasadışı çevreci örgütler, kaçak avcılar, gemiye zincirlenmiş köleler, okyanusun ortasına bırakılan kaçak yolcular…

New York Times’ın Pulitzer ödüllü muhabiri Ian Urbina, yıllarca süren tehlikeli yolculuklarda şahit olduklarını ve yaptığı görüşmelerde edindiği bilgileri Kanunsuz Okyanus’ta bir araya getiriyor. Kimi zaman balıkçı gemilerinde kıyıdan kilometrelerce uzağa açılan, kimi zamansa dünyanın en tehlikeli liman kentlerine ziyaretlerde bulunan Urbina; balıkçılık, petrol ve gemicilik sektörlerine, dolayısıyla küresel ekonomiye hâkim olan bir suç ağını gözler önüne seriyor.

Bu gizli kalmış dünyada meydana gelen ve yasadışı avcılıktan okyanusa petrol boşaltımına, işçi istismarından cinayete kadar uzanan cezasız kalmış sayısız vakayı okurken kanınız donacak.

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI