Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Gemi

Gemi

Gemi

Yazar: Aydın Arıt

İnkılap Kitabevi

246 Sayfa

ISBN: 975-10-2270-3

Boyut: 13.4 x 19.4

Karton Kapak – 2.  Hamur

2004

Kitap Hakkında

“Aşkın da içki gibi yalnızca meyhanelerde satıldığı, berbat bir limanda bağlıydık. Kamaramda şişe üzerine şişe devirmekten, yarı çılgın bir duruma gelmiştim. Azıcık hava almak için üst güverteye tırmandım.  Boğucu, sıcak bir akşam yeli esmedeydi. Kaptan köşkünde ışık yanmıyordu. Koca Adam dışarı çıkmış olmalıydı. Geminin yarı karanlık koridorlarında bir süre amaçsızca dolaşdım durdum. Görünürde kimsecikler yoktu. Sanki hayalet bir gemideydim. İkinci Kaptan’ın kapısına dayadım kulağımı: İçeriden keresete bıçkılanmasını andırır sesler geliyordu.”

Aydın Arır, esrarengiz kişiliğiyle Türk edebiyatının kendine özgü yazarlarından biriydi. Ölümüne kadar son on beş yıl edebiyat dünyasından bir nedenle elini çektiğinde ardında çok sayıda çeviri, onlarca tiyatro oyunu, çocuk hikayeleri ve üç de roman bırakmıştı. Arıt’ın sağlığında bunlardan biri, “Sapıklar” adlı romanı kitap olarak yayımlanabildi, “Siyamlı ikizler” adlı diğer romanı da Yeni İstanbul gazetesinde tefrika edildi. Elinizde bulunan “Gemi” ise yazarın sağlığında ne yazık ki yayımlanma olanağı bulamadı.

Kendi hayatı da çalkantılarla dolu olan ve hayatını sürdürmek için garsonluktan gemiciliğe kadar birçok iş yapan Arıt, “Gemi”de İstanbullu bir gencin uluslararası taşımacılık yapan bir gemiyle yaptığı, muhtemelen kendi yaşadıklanyla da paralellik taşıyan maceralı bir yolculuğu anlatıyor. İnkılap Yayınevi, Aydın Arıt’ın polisiye çevirilerinin (Martin Beck serisi) yanı sıra romanlarını ve çocuk hikayelerini de yayımlayarak, edebiyatımızın bu ilginç kişiliğini yeniden edebiyatseverlerle buluşturmaktan gurur duyuyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI