Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Büyük Türk Romanı - Türk Korsanları

Büyük Türk Romanı - Türk Korsanları

Büyük Türk Romanı - Türk Korsanları

Yazar: Aptullah Ziya Kozanoğlu

Türkiye Yayınevi

408 Sayfa

Boyut: 14.1 x 20.1

Karton Kapak – 3. Hamur

1948

Kitap Hakkında

Kızıl Tuğ’dan sonra yazılan ikinci tarih romanımdır. Türk Korsanları’nda romandan ayrılarak daha çok tarihe yaklaştım. Buna da sebep Kızıl Tuğ’u görüp deniz tarihimize ait bir kitap yazmamı istiyen Bahriye mektebi muallimi sayın Feyzi, Ali Haydar Emiri ve muallim Ahmet Halit Beyefendilerin çok kıymetli kütüphanelerini bana açmaları ve el yazması kitaplar vermeleridir. Türk Korsanları bir tarih kitabı değildir. Fakat bir roman da  olamadı. O İngilizlerin daha ortada adı bile geçmiyen bir tarihte İspanyol, Portekiz, İtalyan gibi zamanın deniz kurtlarını önlerine katıp Akdenizden kovan Musolini’nin “Bizim deniz” hülyasını hakikat yapan Anadolunun Akdenize saldığı Türk Korsanlarının destanıdır. Ne zaman Türk Korsanlarını elime alsam kahraman ecdadımın bilgi, cesaret, kuvvet, zenginlik ve büyüklüğü karşısında titrer, saygı ile eğilirim.

Kitabıma modern manasiyle “Türk Korsanları” adı uygun gelmiyecektir. Çünkü Hızır gibi “Hayrettin Şah Cezair Sultanı Tunus” adiyle anılan Cezair, Tunus ve Trablus padişahına bizim anlayışımıza göre “Korsan” demek pek yakışmıyordu. Fakat Katip Çelebi’nin, Naimanın Barbaros Hayrettin Paşadan, Turgutça Paşadan bahsederken “Değerli yarar bir korsan olmakla…” diye iftiharla bahsetmelerine bakılırsa dedelerimiz “Korsan” kelimesini deniz haydudu değil, denizci, gemici kaptan manasına alyor ve kullanıyorlardı. Bu sebepten ben de kitabıma “Türk Korsanları” demeğe mecbur kaldım.

Türk Korsanları’nda Katip Çelebi’ye uyarak Rodos şövalyelerine Hızırı esir düşürdüm. Lüccetül’ebrarda ve Muradının gazavatı Hayreddin Reisinde Rodoslulara Oruç esir düşer. Tarih yazamadığım için Hızırı seçtim. Kitabı bu bakımdan değil, bir kahramanlar destanı olarak okutabilir de Türk korsanlarını yetiştiren Anadoludan tekrar ayni değerde yeni kahramanların yetişmesi için Türk çocuklarının yüreklerinde bir ufak kıvılcım olsun uyandırabilirsem benim için en büyük kazanç bu olacaktır. – Kozanoğlu

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI