Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Islak Menü - Bir Türk Kadın Şefin Seyahatnamesi Ve Yemek Tarifleri

Islak Menü - Bir Türk Kadın Şefin Seyahatnamesi Ve Yemek Tarifleri

Islak Menü - Bir Türk Kadın Şefin Seyahatnamesi Ve Yemek Tarifleri

Yazar: Deniz Kurt Görsev

Okuyan Us Yayınları

344 Sayfa

ISBN: 978-625-7344-15-9

Boyut: 21.0 x 27.5

Ciltli Kapak – Kuşe Kağıt

2021

(görsel: okuyanus.com.tr, bilgi: kirmizikedi.com, okuyanus.com.tr)

Kitap Hakkında

“Denizlere kadın eli değince, yemek yapma bir başka sanata dönüşüyor. Mutfağı yüzen bir müze. Menüyü ise Piri Reis haritasına dönüştüren bir şef. Karşınızda açık deniz şefi, Deniz Kurt Görsev.” –Ertuğrul Özkök

Hiç bulunmadığınız, görme şansına erişemediğiniz, yalnızca fotoğraflarına bakarak bir gün orada olacağınızın hayallerini kurduğunuz yerlerde neler yendiğini hiç merak ettiniz mi? Yöresel ürünlerin tarihten kopup gelen hikayelerini, bu ürünlerle oluşturulan tariflerin çıkış noktalarını, damakta kalan lezzetin kültürel bir şölene nasıl dönüştüğünü düşündünüz mü? Peki, tüm bunları okyanus aşırı bir yolculukla hayal ettiniz mi? Cevabınız hayırsa, açık deniz şefi Deniz Kurt Görsev’in “Islak Menü”sü ile hem yola çıkma hem de mutfağa girme zamanı!

Türkiye’den yola çıkıp Yunan Adaları’na yelken açacak, Poseidon’un evinden Tanrılar Kenti Atina’ya uzanacak, insan yapımı en dar kanallardan biri olan Korint Kanalı’ndan geçerek İtalya kıyılarına yanaşacak, Sicilya ve Sardinya’nın ardından pizza şehri Napoli’ye ve dillere destan Capri’ye varacak, Ponza’dan Korsika’ya ve Portofino’ya geçeceksiniz. Bitti mi? Hayır! Fransa’nın meşhur kıyıları Côte d’Azur, Balear Denizi’nin incileri Mallorca ve İbiza’yı görecek, Akdeniz ve Atlantik Okyanusu akıntılarının çarpıştığı yerde dalgalarla boğuşarak Cebelitarık’tan çıkacak ve meşhur Atlantik geçişini yapmadan önce Tanrı’nın evi kuzeylere çıkacaksınız: Karlar kraliçesi Norveç fiyortlarına. Karayip Korsanları’na selamı çaktıktan sonra Panama Kanalı ve ver elini Galàpagos! Darwin’in evrim teorisini keşfettiği adalarda son bulan bir dünya turu atacaksınız.

“Deniz’in kitabını okurken ne hissettiğimi hemen söyleyeyim: Güzel, beyaz bir yelkenliyle denize açılmışız ama teknenin bir özelliği de aynı zamanda zaman makinası olmasıymış. O yüzden hem zamanda hem mekanda bir yolculuğa çıkıyoruz. Tabii bizi bekleyen türlü maceralar, hikayeler, anılar ve çok farklı ülkelerin, adaların, kentlerin yemekleriyle…” -Kürşat Başar

Kendisini en yakın hissettiği yerin ismi gibi denizler olduğunu söyleyen ve hiçbir yere değil, her yere ait olduğunu vurgulayan Deniz Kurt Görsev’in “Islak Menü”sü ile hem açık denizlerin her haline şahit olacak hem kültürlerin nasıl iç içe geçtiğine şaşıracak hem de birbirinden lezzetli yemek tarifleriyle sofralarınızı şenlendireceksiniz!

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI