Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Dünden Bugüne Körfezde Ulaşım

Dünden Bugüne Körfezde Ulaşım

Dünden Bugüne Körfezde Ulaşım

Yazar: Muzaffer Ayhan Kara

Biz Kitap

245 Sayfa

ISBN: 9786058168077

Boyut: 13.5 x 19.5

Karton Kapak – 2.Hamur

2024

(görsel: kitapaloku.com, bilgi: kitapaloku.com, ekinkitap.com)

Kitap Hakkında

Sevgili Ayhan Kara İzmir’in ‘Toplu Deniz Taşımacılığına’ ilişkin bir kitap yazma fikrinden ilk bahsettiğinde heyecanlanmış ve hemen çalışmalara başlamasını rica etmiştim.

Yaklaşık 2 senelik bir çalışmanın ardından ortaya çıkan sonucu memnuniyet verici buluyorum. Okurken bir yandan İzmir vapur seferlerinin 1867’den bu yana kronolojisine göz atarken bir yandan da 19. yüzyılın İzmir’inden yola çıkıp bugüne ulaşan zaman yolculuğunda; İzmir’in tarihi sosyolojik kültürel pek çok açıdan zihinlerde resmedilmesine olanak tanıyan keyifli bir manzara içinden geçiliyor.

Deniz taşımacılığında Avrupalılar tarafından işletilen bir oluşum olarak başlayan maceranın kademe kademe ulusallaşması akabinde yerelleşmesi sürecini incelerken; günümüze doğru geldikçe artık sadece fotoğraflarda kaldığını düşündüğümüz “İzmir-Deniz” hatıralarımız yeniden can buluyor. Yolculuğun sonlarına doğru pandemi dönemi ve sonrasına ilişkin süreç yönetimine dair İzdeniz A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Erşen ile yapılan röportaj sayesinde zihin iyiden iyiye günümüze demir atmaya başladığında; artık zihinde canlanan bu çizgiyi daha da ileriye taşıyabilmek için yapılabilecekler olmaya başlıyor.

İlgili herkesin keyifle okuyacağını tahmin ettiğim “Dünden Bugüne Körfez’de Ulaşım” kitabının geniş kitlelere ulaşmasını diliyorum.

Ocak 2022 İzmir
Tunç Soyer
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI