Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Büyük Tufan - Dünyadaki Tufan Mitleri Üzerine Bir Başvuru Kitabı

Büyük Tufan - Dünyadaki Tufan Mitleri Üzerine Bir Başvuru Kitabı

Büyük Tufan - Dünyadaki Tufan Mitleri Üzerine Bir Başvuru Kitabı

Yazar: James George Frazer

Çevirmen: Sayat Müller

Kanon Kitap

347 Sayfa

ISBN: 9786050632811

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2020

(görsel: ekipdagitim.com, bilgi: babil.com, ekipdagitim.com)

Kitap Hakkında

“Altın Dal”ın ünlü yazarı James G. Frazer, dünyanın bir zamanlar sular altında kaldığına ve sadece birkaç insanın kurtulduğuna dair yaygın inancın halkbilimsel kökenlerini tespit etmek için dünya çapındaki sel mitlerinin geçerliliğini inceliyor. Bu dikkat çekici kitabın girişinde Frazer amacını açıklıyor: “Amacım, anlatıların nasıl ortaya çıktığını ve dünyada nasıl bu kadar yayılmış olduklarını keşfetmek; merak konusu kökenleri olduğu zaman, gerçeklikleri veya gerçek dışılıkları ile temel olarak ilgilenmesem de anlatıların yok sayılmamasıdır.

Frazer, basit bir yanıt aramıyordu; hatta, sel mitlerinin, hem bağımsız gelişimler hem de ortak bir kaynaktan yayılım dahil olmak üzere köken silsilelerine sahip oldukları kararına varıyor. Bugün, Frazer’ın dünya tufan mitleri derlemesi, şimdiye dek bir araya toplanmış en kapsamlı derlemedir ve karşılaştırmalı mitoloji öğrencilerinin bilgi hazinesi mertebesindedir.

“Büyük Tufan”, Frazer’ın 1916 Kraliyet Antropoloji Enstitüsü Huxley Konferansı’ndan doğmuş ve Frazer’ın dev “Eski Ahit’te Halkbilimi”nin (1918) dördüncü bölümü olarak basılmıştır.

Sular öyle yükseldi ki, yeryüzündeki bütün yüksek dağlar su altında kaldı.”

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI