Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Türklerin Uygarlık Serüveni - Orta Asya'dan Avrasya'ya

Türklerin Uygarlık Serüveni - Orta Asya'dan Avrasya'ya

Türklerin Uygarlık Serüveni - Orta Asya'dan Avrasya'ya

Yazar: Atakan Hatipoğlu

Kaynak Yayınları

271 Sayfa

ISBN: 9786256953260

Boyut: 13.5 x 23.0

Karton Kapak – 2.Hamur

2023

Kitap Hakkında

Prof. Dr. Atakan Hatipoğlu, Türk ve Türkiye tarihi niteliğindeki bu çalışmasında, Türklerin köklü bir uygarlık birikimi olduğunu ve her dönemde uygarlık merkezine yüzlerini dönerek dünya tarihi içinde anlamlı roller oynadıklarını gösteriyor. Uzak ve yakın geçmişten günümüze uzanan “Türklerin Uygarlık Serüveni”, uygarlık sahnesine çıkıştan Orhun Yazıtları’na, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet’e, “Küçük Amerika” sürecinden AKP politikalarına ve 2023 Türkiye’sine açılan yelpazede ayrıntılı bilgiler veriyor, doyurucu yorumlarda bulunuyor.

Kitap, kapağıyla da bize bir mesaj vermekte; Pazırık kurganında bulunan 2300 yıllık Hun halısının temsil ettiği uygarlık mirası, Türk yapımı uçak gemisinin izleyeceği rotayı çizen büyük bir tarihsel birikimin varlığını gösteriyor.

Hatipoğlu şöyle diyor:

“Türk gençlerinin Türk tarihi hakkındaki bilgileri kulaktan dolma ve yüzeysel olmanın ötesine varamıyor. Oysa tarih bilincinin milli kimliğin oluşumunu etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğu bilinir. Bu nedenle kitapta, etnosantrizm tuzağına düşmeyen demokratik bir milli kültür bilincinin bireylerin kişilik bütünlüğüne ve dengeli gelişimine olumlu katkı yapacağı anlayışından hareket ettim.”

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI