Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Rus Karadeniz Filosu

Rus Karadeniz Filosu

Rus Karadeniz Filosu

Yazar: Mozgfesky

Dorlion Yayınları

88 Sayfa

ISBN: 9786253682910

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak

2023

(görsel: dr.com.tr, bilgi: kitapyurdu.com, dr.com.tr, nadirkitap.com)

Kitap Hakkında

“Rus Karadeniz Filosu”nu okuduğunuzda, yazarın Rus denizcileri tarafından gösterilen en küçük cesaret eylemlerine ne kadar değer verdiğini ve değerli göstermek istediğini anlayabilirsiniz. Bu tip bir eseri askeri kütüphanemize dahil etme amacımız, bu başarıları övmek ve canlı tutmak değildir. İzlediğimiz hedefler birkaç nokta etrafında toplanabilir:

1- Türk-Rus savaşlarında Karadeniz’in ve Karadeniz kontrolünün stratejik önemini, bir kez de Rus askeri yazarlardan duymak.

2- Çarlık Rusyası’nın Büyük Petro döneminden beri bu kontrolü kazanmak için ne kadar kararlı ve inatçı bir şekilde, ne kadar çok para ve kan harcadığını öğrenmek.

3- Karadeniz kontrolünü sağlama ve sürdürme görevi olan Karadeniz filosunda, önemli veya önemsiz bir başarı elde eden her kumandan, subay ve askere, bahriye bakanlığından Çarlık sarayına kadar tüm yüksek mevkilerin ne kadar ilgili ve hevesli olduklarını ve hedefi tehlikeye düşüren olumsuz durumlara karşı tüm hükümetin ne kadar hassas davrandığını anlamak.

4- Karadeniz filosu üç kez yok edilmiş olmasına rağmen, Çarlık Rusyası’nın milyonlarca harcayarak bu gücü tekrar canlandırdığını ve bu durumun tekrarlanacağını tarihi kanıtlarla belgelemek. (Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI