Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Ceridelerle Kıbrıs Barış Harekâtı

Ceridelerle Kıbrıs Barış Harekâtı

Ceridelerle Kıbrıs Barış Harekâtı

Yazar: Celal Aksoy

Cinius Yayınları

257 Sayfa

ISBN: 9786256515642

Boyut: 13.0 x 19.5

Karton Kapak

2023

(görsel: cinius.shop, bilgi: kitapyurdu.com, cinius.shop)

Kitap Hakkında

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Topçu Albay rütbesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Gazi Magosa ilçesine bağlı Paşaköy’de bulunan 28. Mekanize Piyade Tümeni Topçu Alayı’nda 2010-2012 yılları arasında iki yıl görev yaptım. Görev süremin sonlarına doğru sıralı komutanlarımızın talebi üzerine, geçmişteki adı 28’inci Motorlu Piyade Tümeni olan birliğimiz tarafından; 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda icra edilen muharebelerin anlatıldığı, “Tarihsel Süreçte 28’inci Mekanize Piyade Tümeni” adlı eseri yazdım ve ilgili makama teslim ettim. Bu eseri hazırlarken bu konularda daha önce yazılmış olan eserlerden ve 28. Mekanize Piyade Tümeni Birliklerinin arşivlerinde bulunan resmi olmayan ceridelerden istifade ettim.

Söz konusu eserde sadece 28’inci Motorlu Piyade Tümeninin değil, Kıbrıs Barış Harekâtına katılmış olan diğer birliklerin de harekâtlarına yer verdim ve mümkün olduğunca Kıbrıs Barış Harekâtını bir bütün olarak kaleme aldım.

2013 yılında emekli olduktan sonra, Kıbrıs görevimde edindiğim bu bilgilerden, vatandaşlarımızın ve gelecek nesillerimizin de faydalanmasını arzu ettiğim için bu eseri hazırlamaya karar verdim. Daha önce hazırlamış olduğum esere; ilave yorumlarımı ve bu harekâtta bizzat görev yapmış olan Komutanlarımızın yazmış olduğu değerli eserlerinden bazı bölümleri ekledim. Yoğun emeklerim sonucunda Kıbrıs Barış Harekâtı’nın tümünü askeri ve siyasi yönden anlatan “Ceridelerle Kıbrıs Barış Harekâtı” adlı bu eseri hazırladım. Bu eserde Barış Harekâtı’nın sadece bir bölümü değil, tümüyle ilgili ve özellikle şu ana kadar yazılmış olan eserlerde ayrıntıları pek bulunmayan ikinci Kıbrıs Barış Harekâtı ile ilgili ceridelere dayanan ayrıntılı gerçek askeri ve siyasi bilgiler edineceksiniz. Bu kitabın okurlarımız tarafından keyifle okunmasını ve onlara harekâtla ilgili ilerideki yaşamlarında faydalanabilecekleri yararlı bilgiler kazandırmasını diliyorum.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI