Korsanlar – Modern Ekonominin Öteki Yüzü

Yazar: Robert Bohn

Çevirmen: Simge Hançer

Runik Kitap

124 Sayfa

ISBN: 6257757201

Boyut: 12.5 x 20.5

Karton Kapak

2020

(görsel ve bilgi: runikkitap.com)

Açıklama:

Denizcilik ve deniz ticaretinin başlangıcından bu yana korsanlık hep var olmuştur. Korsanların hayatları, birçok insanın hayal gücünü harekete geçirmiştir. Öyle ki, bilgili ve aklı başında oldukları düşünülen zengin ve soylu insanlar bile korsanların arasına katılmış ve tüm zenginliklerinin yanında korsanlıktan da şöhret ve saygınlık ummuşlardır. Çoğu zaman denizlerin kahramanları olarak görülen bu korsanların gerçek yaşamları, aslında o zannedildiği “korkusuz asiler” imgesinden büsbütün farklıydı. Korsanlık tarihi yağma, sefalet ve umutsuzluğun yanı sıra kanlı zulümler ve acımasız cezalardan oluşan bir vahşet ve cinayet zinciridir. 

Yazar Robert Bohn, Antik Çağ’dan günümüze korsanlığın tarihini anlatıyor. Bu sürükleyici kitabında Bohn özellikle korsanlığın 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadarki “Altın Çağı” üzerinde duruyor. Korsanlığın, devletlerin çıkarlarıyla ilişkisini açıklıyor ve kadınların dahi katıldığı bu acımasız toplulukların şaşırtıcı hayatlarına dair, derinlemesine bir bakış açısı sunuyor.

Robert Bohn, 2018 yılında emekli olana dek Flensburg Avrupa Üniversitesinde Orta Çağ ve Modern Çağ Tarihi Profesörü olarak görev almıştır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s