Vatan Uğruna – Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı-Alman Bahriye İlişkileri

Yazar: Sezen Kılıç

Kültür A.Ş.

384 Sayfa

ISBN: 9786257288651

Boyut: 21.5 x 26.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2021

(görsel: babil.com, bilgi: istanbulkitapcisi.com)

Açıklama:

18’inci yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti‘nin toprak kaybı artarak devam ederken, 19. yüzyılda İngiltere ve Fransa‘nın da bu toprak paylaşımına dahil olmasıyla ülke tamamen yalnızlaştı.

Bu yalnızlığı aşmanın yolları aranırken 29 Nisan 1882’de Almanya tarafından Albay Kaehler başkanlığındaki subaylardan oluşan bir heyet İstanbul‘a gönderildi. Osmanlı-Alman askerî işbirliği zamanla ilerledi ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğu önce ordusuyla ardından ekonomi ve siyasetiyle Almanya‘nın yörüngesine girdi.

29 Ekim 1914’te iki Alman savaş gemisi (Goeben ve Breslau) Çanakkale Boğazı‘ndan geçerek Karadeniz‘deki Rus limanlarını bombalayınca Osmanlı Devleti kendini Birinci Dünya Savaşı‘nda buldu.

Gerek Trablusgarp ve Bingazi‘de yürütülen savaşta gerekse Birinci Dünya Savaşı süresince Almanya, denizaltılarıyla Osmanlı sivil ve askerî erkânına ikmal ve nakliye açısından desteklerini sürdürdü.

Bu dönem yaşananlar Osmanlı-Alman ilişkilerinin ne kadar hayati olduğunu gösteriyor.

Doç. Dr. Sezen Kılıç‘ın arşivlerdeki titiz çalışmasıyla ortaya koyduğu “Vatan Uğruna – Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı-Alman Bahriye İlişkileri”, Alman arşiv belgelerini esas alarak inceleyen ilk kitap olma özelliğinde.

“Vatan Uğruna”, 1914-1918 yılları arasındaki kritik dönemde yaşananlara farklı bir açıdan bakıyor. İlk kez karşınıza çıkacak dikkat çekici belgeler ışığında, özel fotoğraflarla beraber, bugüne kadar çok az konuşulmuş ya da çok az araştırılmış bilgileri yine ilk defa bu denli geniş ve titiz bir çalışmayla okuyucuya sunuyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s