Arşiv Belgelerinde Lapseki (1915-1922)

Yazar: Hüseyin Arabacı

Cinius Yayınları

261 Sayfa

ISBN: 9786052968321

Boyut: 13.0 x 19.5

Karton Kapak – 2.Hamur

(görsel: dr.com.tr, bilgi: kidega.com, garantikitap.com, dr.com.tr)

Açıklama:

Lâpseki ilçesi Çanakkale savaşlarında cephe gerisi durumunda; muharebe sahasına muharebe alanına sağlanan desteğin kaynak noktası halindedir. İlçe bu özelliği yüzünden İtilaf güçlerinin saldırılarına maruz kalmış ve bu saldırılarla cepheye yardımın kırılması hedeflenmiştir.

Müteakip dönem olan Millî Mücadelede ise ilçe halkı çektiği eza ve cefaya rağmen birlik olmayı başarmış ve vatan savunmasında üzerlerine düşeni yapmışlardır. Bu dönemde de ilçeden hareket alan faaliyetler olup bunlar yalnız Millî Mücadele’de değil uluslararası boyutta dönüm noktası olmuştur.

Hüseyin Arabacı, 1977 yılında Çanakkale ilinin Lâpseki ilçesine bağlı Çardak Kasabası‘nda doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çardak kasabasında tamamlayan yazar 1997 yılında Dumlupınar Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden; 2016 yılında da Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.

2015 yılında düzenlenen 15. Askeri Tarih Sempozyumuna “Çanakkale Savaşlarında Lâpseki Asker Hastaneleri’nin Bombalanması” konulu makalesi ile katılan yazar Lâpseki ilçesi ve Çardak Kasabası Yerel Tarihi ile Denizcilik Tarihi konularında araştırmalar yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s