Serüven Peşinde – Hayalet Gemi

Yazar: Tuncel Altınköprü

Genç Hayat Yayınları

176 Sayfa

ISBN: 978-605-512-282-9

Boyut: 13.5 x 21.0

Ciltli Kapak

2016

(görsel: hayatyayinlari.com,  bilgi: dr.com.tr, hayatyayinlari.com)

Açıklama:

Sivriada açıklarında, kereste taşıyan bir kuru yük gemisi batar. Kurtarılan gemiciler, kendilerine bir Osmanlı kadırgasının çarptığını söylemektedirler. Bir anda ortaya çıkan ve gemilerini batırdıktan sonra hayalet gibi ortadan kaybolan bir gemidir bu! Olayı gazetede okuyan Ufaklık, Gizem’le birlikte hayalet geminin peşine düşer. Araştırmalarının sonucunda karşılarına, dünyanın her yerine kök salmış büyük bir uyuşturucu örgütü çıkar. Çocuklar, bu örgütle amansız bir savaşın içine girerler. Bu arada yolları, çocuklarını bu suç örgütünün elinden kurtarmaya çalışan bir Türk mühendisle kesişir. Yöntemleri farklı da olsa, o da bu örgütle savaşmaktadır. Soluk soluğa okuyacağınız bu serüvende; aklın, cesaretin, güçlükler karşısında yılmadan savaşmanın başarısına tanık olacaksınız. O zaman; Haydi Gençler, Serüven Peşine… (Tanıtım Bülteninden)

 

Çocuğunuzun, heyecanla bir kitabın çıkmasını beklediği oldu mu hiç? Mesela bir serinin devam kitabını? Günümüzde ülkemizin okuma oranlarını düşününce belki kulağa komik geliyor ama böyle bir dizi ve böyle bir genç okur kitlesi var: Ufaklık Serüven Peşinde Dizisi ve takipçileri.

Dizinin en önemli özelliklerinden biri ise, yerli bir yazarımız tarafından yazılmış olması. Psikolog Tuncel Altınköprü, her bir romanı titizlikle yazdığını belirtiyor. Ne yazık ki çocuklarımız bugüne kadar; daha çok yabancı yazarlardan çevrilmiş, yabancı ülke ve kentlerde geçen, konuları yabancı, kahramanları yabancı çocuk romanları okuyorlardı. Çocuklarımıza; konuları kendi toplum ve kültürümüzle ilgili, kendi coğrafyamızda geçen, kahramanları bizden çocuk romanları sunuyor olması da önemli bir artısı.

Tabi dizideki romanlar, en az çeviri romanlar kadar ilgi çekici ve sürükleyici. Çocuklarımızı kendi tarihinden, coğrafyasından, geçmişinden ve toplumundan kopartmadan geleceğe hazırlarken, ülke sorunlarıyla birlikte dünya sorunlarını da kavratıyor. Onlarda filizlenip gelişmesini istediğimiz psikolojik, toplumsal ve insanî değerlerin yerleşmesini sağlıyor. Hiçbir koşul ve ortamda zorluklardan yılmadan, amaç ve erekleri doğrultusunda ilerlemeleri için kılavuzluk yapmayı amaçlıyor. Bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olurken, onları yerinde ve verimli kullanabilmeleri için de doğru birer rol model oluşturmayı hedefliyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s