Fotoğraflarla Kıbrıs Türkünün Özgürlük Mücadelesi

Hazırlayan: A. Yeşim Tunus Özer

160 Sayfa

ISBN: 978–9944 –968–62-1

2018

Açıklama:

ÖNSÖZ

“Bir milletin ne yapabileceğini göstermek için tarih en güvenilir rehberdir”

Mustafa Kemal Atatürk

Bu kitabın hazırlanması fikri; merhum Sn. Ersan ERTAN’ın vefatından sonra kendisinin şahsi eşyaları arasında yer alan fotoğrafların değerlendirilmesi için oğlu Sn.Okan ERSAN’ın tarafımıza ulaştırması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Elinizdeki doküman; içerisinde gördüğünüz fotoğrafların incelenmesi, tarih ve olay sırasına göre gruplandırılması, olayların ayrıntılarının araştırılması ve incelenmesi neticesinde, gerçek belgelere ve 1963-1974 dönemine şahitlik edenlerin bilgilerine dayandırılarak tamamen amatör bir ruhla, bir mantık sırası içerisinde okuyucunun istifadesine sunmak amacıyla hazırlanmıştır.

Bu kitapta, zorlu direniş yıllarında Kıbrıs Türk halkının maruz kaldığı katliamları, yaşanan insanlık dışı davranışları, işkenceleri, yakılıp yıkılan Türk evlerini, yokluk içinde mağaralarda ve çadırlarda acı ve gözyaşı dolu tam 11 yıl verilen Özgürlük Mücadelesini hatırlayacaksınız.

Zaman içerisinde elde edilebilecek bilgi ve belgelerle daha da geliştirilebilecek olan bu dokümanın, o dönemde yaşanan acı ve gözyaşı dolu yılların sonraki nesillere aktarılmasında olumlu katkısının olacağı kanaatindeyim.

Bugün üzerinde özgürce yaşayabildiğimiz bu vatan toprağı için kanlarını akıtan Mücahitlerimizi, Mücahidelerimizi, Mehmetçiklerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anarım. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Hayatta olanlara sağlık ve mutluluk dilerim.

Sayenizde, Kıbrıs Türk’tür ve ilelebet de Türk kalacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s