Uluslararası Enerji ve Ulaştırma Koridorlarındaki Stratejik Gelişmelerin Türk Deniz Ticaretine Etkisi Üzerine Ampirik Bir Çalışma

Yazar: Barış Kuleyin

Dokuz Eylül Yayınları

xxiv+362 Sayfa

ISBN: 978-975-441-420-1

2014

(görsel: denizhaber.com.tr, bilgi: denizhaber.com.tr, denizcilik.deu.edu.tr, kutuphane.denizticaretodasi.org, kutuphane.tbmm.gov.tr)

Açıklama:

Dr. Kuleyin’in kitabı, uluslararası enerji ve ulaştırma koridorlarındaki stratejik gelişmelerin Türk deniz ticaretine etkisini bilimsel yöntemlerle yorumlamakta ve tartışmaktadır.
Kitabın genelinde, Türkiye’nin dünyada etkin bir rol üstlenebilmesi için, küresel enerji stratejilerindeki gelişmeleri iyi analiz etmesi gerektiği bunun yanında da uluslararası enerji ve ulaştırma koridorları üzerindeki söz sahipliğinin arttırması gerektiği vurgulanmaktadır. Dr. Kuleyin’in kitabında ayrıca, bu yaklaşımın sadece uluslararası boru hattı projelerinin geliştirilmesiyle sınırlı kalmaması gerektiği, bunun yanında deniz yolu taşımacılığının değerlendirmeye alınarak söz konusu boru hatlarıyla ilişkili liman/terminal bağlantılarının geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Kitabında Türkiye’nin uluslararası enerji ve ulaştırma koridorlarındaki etkinliğini ancak güçlü bir deniz ticareti yapısıyla destekleyebileceğini açıklayan Dr. Kuleyin, yayınladığı bu eser ile enerji ve ulaştırma koridorlarının deniz ticareti ile olan ilişkisi kapsamındaki konulara ilgi duyan tüm kesimlere bir kaynak eser kazandırmayı hedeflediğini belirtmektedir.
Bağlantı:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s